Program
All conference events, with exception of excursion and conference dinner,
will take place at Kaiser-Leopold-Saal, University Innsbruck, Karl-Rahner Platz 3, Innsbruck, Austria.
Monday, June 3
•
Tuesday, June 4
•
Wednesday, June 5
•
Thursday, June 6
•
Friday, June 7
Monday, June 3, 2019
Opening Ceremony
Mon, June 3, 08:30–08:40
Invited Lecture
Mon, June 3, 08:40–09:20
Otto Röschel
Iterative Regularization of n-gons
Contributed Talks
Mon, June 3, 09:25–09:40
Paweł Woźny, Filip Chudy*
Linear-Time Geometric Algorithm for Evaluating Bézier Curves
Mon, June 3, 09:45–10:00
Lisa Groiss*, Bert Jüttler
Approximate Geometric Continuity on Multi-Patch Geometries
Mon, June 3, 10:05–10:20
Alessandro Giust*, Bert Jüttler, Angelos Mantzaflaris
Local Fitting with Hierarchical B-splines
Mon, June 3, 10:25–10:55
Coffee Break
Mon, June 3, 10:55–11:10
Somayeh Kargaran*, Bert Jüttler, Stefan K. Kleiss, Angelos Mantzaflaris, Thomas Takacs
Overlapping Multi-Patch Structures in IGA
Mon, June 3, 11:15–11:30
Emil Molnár
On Reflection Geometry (Axiomatics and Algorithmic Models)
Mon, June 3, 11:35–11:50
Dany Rios*, Bert Jüttler
Planar Domain Segmentation with Neural Networks: Hexagon Case
Mon, June 3, 11:55–12:10
Jan Vršek*, Michal Bizzarri, Miroslav Lávička
Computing projective equivalences of special algebraic varieties
Contributed Talks
Mon, June 3, 14:00–14:15
Marco Paluszny*, Cindy González
A Jaw Bone Visualization Device
Mon, June 3, 14:20–14:35
Gyula Nagy Kem
3-dimensional Constrained Structures Braced by Tensegrities
Minisymposium Interpolation and Approximation
(organized by Marjeta Knez)
Mon, June 3, 14:40–14:55
Rachid Ait-Haddou, Carolina Beccari*, Marie-Laurence Mazure
Interpolation of G1 Data by C1 Sparse Cubic-Like PH Spline Curves
Mon, June 3, 15:00–15:15
Emil Žagar
Arc Length Preserving Interpolation by Low Degree Planar Pythagorean-Hodograph Curves
Mon, June 3, 15:20–15:50
Coffee Break
Mon, June 3, 15:50–16:05
Rida T. Farouki, Francesca Pelosi*, Maria Lucia Sampoli
Optimization of Corner Blending Curves
Mon, June 3, 16:10–16:25
Cesare Bracco*, Oleg Davydov, Carlotta Giannelli, Alessandra Sestini
Fault Detection and Approximation from Scattered Data
Mon, June 3, 16:30–16:45
Jan Grošelj*, Marjeta Knez
On Stable Representations of Reduced Argyris Elements
Mon, June 3, 16:50–17:05
Jan Grošelj, Marjeta Knez*
Splines on Triangulations with a 10-Split
Welcome Party
Mon, June 3, 17:30–19:30
Tuesday, June 4, 2019
Invited Lecture
Tue, June 4, 08:40–09:20
Ákos G. Horváth
On Convex Bodies that are Characterizable by Volume Function
Contributed Talks
Tue, June 4, 09:25–09:40
Gerald De Vera*, Susumu Nakata
A Smooth and Locally Supported Implicit Surface
Tue, June 4, 09:45–10:00
Michal Bizzarri, Miroslav Lávička*, Jan Vršek
Approximate Reconstruction of some Classes of Planar Algebraic Curves with Inexact Input
Tue, June 4, 10:05–10:20
Juan G. Alcázar*, Ron Goldman
Recognizing Algebraic Affine Rotation Surfaces
Tue, June 4, 10:25–10:55
Coffee Break
Tue, June 4, 10:55–11:10
Esmeralda Mainar, Juan Manuel Peña, Beatriz Rubio*
Shape Preserving Properties and Algorithms for Weighted φ-Transformed Systems
Minisymposium Differential Geometry
(organized by Zlatko Ervjavec)
Tue, June 4, 11:15–11:30
Zlatko Erjavec
Killing Magnetic Curves in SL(2,R) Geometry
Tue, June 4, 11:35–11:50
Dennis I. Barrett, Claudiu C. Remsing*
A Family of 2D Homogeneous Spaces
Tue, June 4, 11:55–12:10
Željka Milin Šipuš, Ljiljana Primorac Gajčić*, Ivana Protrka
Null-Translation Surfaces in Lorentz-Minkowski Space
Invited Lecture
Tue, June 4, 14:00–14:40
Bert Jüttler
Arc Splines in Computational Geometry
Contributed Talks
Tue, June 4, 14:45–15:00
Franciso Chinesta, Jean-Louis Duval, Antonio Falcó, Lucia Hilario*, Nicolás Montés, Marta Covadonga Mora, Enrique Nadal
A Geodesic Approach to the Proper Generalized Decomposition (PGD)
Tue, June 4, 15:05–15:20
Csaba Bálint*, Gábor Valasek, Lajos Gergó
Operations on Signed Distance Function Estimates
Tue, June 4, 15:25–15:55
Coffee Break
Contributed Talks
Tue, June 4, 15:55–16:10
Gábor Fábián
Fast and Lightweight Method for Morphing Genus-Zero Meshes
Tue, June 4, 16:15–16:30
Cesare Bracco, Carlotta Giannelli, Mario Kapl*, Rafael Vázquez
Isogeometric Analysis with C1 Hierarchical Splines on Planar Two-Patch Domains
Tue, June 4, 16:35–16:50
Niels Lubbes
A Characterization of the Sphere
Tue, June 4, 16:55–17:10
Paul Zsombor-Murray, Anton Gfrerrer*
Common Normals of Two Ellipses/Ellipsoids and the ``One Hand Clapping Problem''
Wednesday, June 5, 2019
Minisymposium Isogeometric Analysis
(organized by Maria Lucia Sampoli)
Wed, June 5, 08:40–08:55
Espen Sande, Carla Manni, Hendrik Speleers*
Sharp Error Estimates for Spline Approximation
Wed, June 5, 09:00–09:15
Antonella Falini*, Bert Jüttler
Multi-Patch Parameterization for Multiply-Connected Planar Domains via Template Segmentation
Wed, June 5, 09:20–09:35
Mario Kapl, Giancarlo Sangalli, Thomas Takacs*
C1 Smooth Multi-Patch Discretizations and Their Application to IGA
Wed, June 5, 09:40–09:55
Mario Kapl, Vito Vitrih*
Isogeometric Multi-Patch Collocation
Wed, June 5, 10:00–10:15
Antonella Falini, Carlotta Giannelli, Tadej Kanduč*, Maria Lucia Sampoli, Alessandra Sestini
IgA-BEM Using Quadratures for HB-Splines
Wed, June 5, 10:20–10:35
Dominik Mokriš*, David Großmann
IGA at MTU: Challenges of Industrialization
Wed, June 5, 10:40–11:10
Coffee Break
Contributed Talks
Wed, June 5, 11:10–11:25
Hans Havlicek*, Rolf Riesinger
Pencilled Regular Parallelisms
Wed, June 5, 11:30–11:45
István Talata
A Generalization of the Six Cylinders Problem
Wed, June 5, 11:50–12:05
Karl-Heinz Brakhage
Planarization of Quadrangles in Surface and Volume Meshes
Excursion and Conference Dinner
Excursion to Museum of Tyrolean Farmhouses, conference dinner at Fritznerhof.
Wed, June 5, 14:00–22:00
Thursday, June 6, 2019
Invited Lecture
Thu, June 6, 08:40–09:20
Alessandra Sestini
Recent Advances on Rational Frames Along 3D Polynomial Curves and Their Application to the Design of Rigid Body Motions
Contributed Talks
Thu, June 6, 09:25–09:40
Hartmut Prautzsch
Cutting Edge Refinement
Thu, June 6, 09:45–10:00
Ákos Tóth*, Roland Kunkli
Non-Uniform Triangulation for Image Deformation Using Barycentric Coordinates
Thu, June 6, 10:05–10:20
Michal Bizzarri*, Miroslav Lávička, Zbyněk Šı́r, Jan Vršek
Minkowski Pythagorean Varieties Constructed from Their Normal Spaces
Thu, June 6, 10:25–10:55
Coffee Break
Contributed Talks
Thu, June 6, 10:55–11:10
Georg Grasegger
From Colorings to Motions
Thu, June 6, 11:15–11:30
Jan Legerský
Paradoxical Mobility of K3,3 Revisited
Thu, June 6, 11:35–11:50
Jiayue Qi
How to Avoid Collision of 3D-Realization for Moving Graphs
Thu, June 6, 11:55–12:10
Rimvydas Krasauskas*, Severinas Zubė
Rational Parametrizations of Darboux Cyclides and Their Kinematic Interpretation
Thu, June 6, 12:15–12:30
Matteo Gallet
Moduli Spaces of Curves in Kinematics and Rigidity
Invited Lecture
Thu, June 6, 14:15–14:55
Esmeralda Mainar
Strengths and Weaknesses of Rational and Mixed Trigonometric Models
Minisymposium Special Curves and Surfaces
(organized by Roland Kunkli)
Thu, June 6, 15:00–15:15
Zbyněk Šı́r*, Roman Lávička
Clifford Algebra Preimages of PH Curves
Thu, June 6, 15:20–15:35
Ede Troll*, Miklós Hoffmann
On the Caustics of Developable Surfaces
Thu, June 6, 15:40–16:10
Coffee Break
Thu, June 6, 16:10–16:25
Gunter Weiß*, Anton Gfrerrer
C2- and C3-Biarcs with Conics
Thu, June 6, 16:30–16:45
György Papp*, Ildikó Papp, Roland Kunkli
Construction and Properties of Orthogonally Intersecting Conics in Relationship Visualization
Thu, June 6, 16:50–17:05
Magdalena Skrzypiec
Orthogonal Trajectories of Isoptics and Their Relation to Zeros of Curvature
Thu, June 6, 17:10–17:25
Kinga Kruppa*, Roland Kunkli, Miklós Hoffmann
Geometric Aspects of Rational Envelopes
Friday, June 7, 2019
Invited Lecture
Fri, June 7, 08:40–09:20
Marco Carricato*, Yuanquing Wu
Persistent Submanifolds of SE(3)
Minisymposium Kinematics and Robotics
(organized by Georg Nawratil)
Fri, June 7, 09:25–09:40
Arvin Rasoulzadeh
Variational Path Optimization of Pentapods with a Simple Singularity Variety
Fri, June 7, 09:45–10:00
Zijia Li*, Josef Schicho, Hans-Peter Schröcker
Bond Diagrams of 6R Linkages with the Minimum Number of Bonds
Fri, June 7, 10:05–10:20
Bertold Bongardt
An Analysis of the Dual-Complex Unit Circle with Applications to Line Geometry
Fri, June 7, 10:25–10:55
Coffee Break
Fri, June 7, 10:55–11:10
Ivan Izmestiev
On Four-Bar Linkages, Elliptic Functions, and Flexible Polyhedra
Fri, June 7, 11:15–11:30
Jose Capco*, Manuel Joseph C. Loquias, Saraleen Mae M. Manongsong, Fidel R. Nemenzo
Implementing HUPF Algorithm for 6R/P Manipulators
Fri, June 7, 11:35–11:50
J. M. Selig
Another Map from P7 to the Study Quadric
Contributed Talks
Fri, June 7, 11:55–12:10
Hellmuth Stachel*, Georg Glaeser, Franz Gruber
Moving Conics on Quadrics
Closing Ceremony
Fri, June 7, 12:15–12:30
Post-Conference Event
On Friday, June 7, 2019 at 3pm the valedictory lecture of
Manfred Husty,
Professor for Geometry, and the inaugural lecture of
Hans-Peter Schröcker,
Professor for Geometry and Kinematics, will take place at the
Faculty of Engineering Sciences.
These lectures are not part of the CGTA 2019 conference program but all
participants are cordially invited to attend.
|